Menu
Home Page

St Bernadette

Catholic Primary School

Well done to Year 6 this weeks Attendance Champions - 99%
CEOP
Latest News
This area will be updated with our latest news soon

Our Governors

St Bernadette Catholic Primary School has a strong Governing Body whose role is to support the school in making sure that pupils receive the highest quality of education and help plan for future developments and improvements.

Put very simply, the Governors work as a team to develop strategies for developing and maintaining high standards of education at St Bernadette. They work closely with the Headteacher, Mrs Lee, who is responsible for the day-to-day management of the school.

There are four committees:

Admissions and Staffing

Finance and Resources

Curriculum and Standards

Support, Safety and Wellbeing

 

Mr Mervyn Amesbury – Chair of Governors

Foundation Governor - Date of appointment: December 2019

Current term of office: December 2019 – November 2023. Appointed by the Bishop of Clifton Diocese. He serves on the Admissions and Staffing Committee, Curriculum and Standards Committee and the Finance and Resources Committee. There are no relevant business/pecuniary interests or staff/governor relationships.

Mr Richard Triggs – Vice Chair of Governors

Foundation Governor - Date of appointment: May 2020

Current term of office: May 2020 – May 2024. Appointed by the Bishop of Clifton Diocese. Designated Governor for Safer Recruitment. He serves on the Admissions and Staffing Committee, Curriculum and Standards Committee and the Finance and Resources Committee. He also serves as Governor on the Local Governance Committee at Two Rivers Primary School - part of the Futura Learning Partnership in Keynsham.

Mr Bernard Sims

Foundation Governor - Date of appointment: December 2017

Current term of office: December 2017 – December 2021. Appointed by the Bishop of Clifton Diocese. Designated Governor for Catholic Education. He serves on the Admissions Committee, Curriculum and Standards Committee, the Finance and Resources Committee and the Support, Safety and Wellbeing Committee. There are no relevant business/pecuniary interests or staff/governor relationships.

Mrs Linda Hodgson

Foundation Governor - Date of appointment: December 2017

Current term of office: December 2017 – December 2021. Appointed by the Bishop of Clifton Diocese. Designated Governor for Catholic Education, Safeguarding and Looked After Children. She serves on the Curriculum and Standards Committee and the Support, Safety and Wellbeing Committee. There are no relevant business/pecuniary interests or staff/governor relationships.

Mrs Siobhan Williams

Staff Governor - Date of appointment: October 2018

Current term of office: October 2018 – October 2022. Appointed through the Staff election process. Designated Governor for Safeguarding and Looked After Children. She serves on the Admissions Committee, Curriculum and Standards Committee and the Support, Safety and Wellbeing Committee. There are no relevant business/pecuniary interests or staff/governor relationships.

Mrs Claire Hambly

Parent Governor. Date of Appointment January 2020. Appointed through the parent election process. She serves on the Support Safety and Wellbeing Committee and is a Safeguarding Governor. Current term of office January 2020 – December 2023. There are no relevant business/pecuniary interests or staff/governor relationships.

Mrs Nicola Dawson

Local Authority Governor. Date of Appointment February 2022.  Current term of office February 2022 – January 2025. 

There are no relevant business/pecuniary interests or staff/governor relationships.

Mrs Anna Chimenti

Parent Governor. Date of Appointment November 2021. Appointed through the parent election process. She serves on the Support Safety and Wellbeing Committee.  Current term of office November 2021 – November 2025. There are no relevant business/pecuniary interests or staff/governor relationships.

Mrs Barbara Lee

Headteacher. She serves on all Committees. There are no relevant business/pecuniary interests or staff/governor relationships.

Mrs Sarah Gregory

Co-opted Staff Governor. Date of Appointment May 2018.

Current term of office May 2018 – May 2022.

Mr Jason Franks

Co-opted Staff Governor. He serves on the Finance and Resources Committee.

 

 

Full Governing Body Meeting Attendance.

Top